CC2220KKX7R9BB105
DigiKey Part Number
311-2069-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-2069-1-ND - Cut Tape (CT)
311-2069-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC2220KKX7R9BB105
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC2220KKX7R9BB105 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)