CC1206CRNPO9BN1R0
DigiKey Part Number
311-1212-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1212-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1212-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206CRNPO9BN1R0
Description
CAP CER 1PF 50V C0G/NPO 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC1206CRNPO9BN1R0 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)