CC0805KKX7R0BN152 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 9,565
Datasheet
Upgrade
Direct
KYOCERA AVX
Knowles Syfer
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 894
TDK
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Knowles Syfer
1500 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0805KKX7R0BN152
DigiKey Part Number
08052R152K0BB00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805KKX7R0BN152
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0805KKX7R0BN152 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)