CC0805JRX7R9BB182
DigiKey Part Number
311-4274-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-4274-1-ND - Cut Tape (CT)
311-4274-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805JRX7R9BB182
Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0805
Detailed Description
1800 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CC0805JRX7R9BB182 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)