CC0805FPNPO9BN182 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 27,164
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
1800 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
CC0805FPNPO9BN182
DigiKey Part Number
13-CC0805FPNPO9BN182TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0805FPNPO9BN182
Description
CAP CER 1800PF 50V C0G/NPO 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0805FPNPO9BN182 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)