CC0603KRX7R6BB274
DigiKey Part Number
13-CC0603KRX7R6BB274TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603KRX7R6BB274CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603KRX7R6BB274DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KRX7R6BB274
Description
CAP CER 0.27UF 10V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.27 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CC0603KRX7R6BB274 Models
Category
Voltage - Rated
Mfr
Temperature Coefficient
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)