CC0603KRX5R5BB106
DigiKey Part Number
311-1781-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1781-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1781-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KRX5R5BB106
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603KRX5R5BB106 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)