CC0603KPX5R6BB225
DigiKey Part Number
13-CC0603KPX5R6BB225TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603KPX5R6BB225CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603KPX5R6BB225DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KPX5R6BB225
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603KPX5R6BB225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)