CC0402ZRY5V7BB224
DigiKey Part Number
311-1350-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1350-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1350-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402ZRY5V7BB224
Description
CAP CER 0.22UF 16V Y5V 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF -20%, +80% 16V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CC0402ZRY5V7BB224 Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)