CC0402MRX7R9BB104 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 113,958
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 199,271
Datasheet
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
New at DigiKey
0.1 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
CC0402MRX7R9BB104
DigiKey Part Number
13-CC0402MRX7R9BB104TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402MRX7R9BB104CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402MRX7R9BB104DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402MRX7R9BB104
Description
CAP MLCC X7R 100 NF 50V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)