CC0402KPX5R5BB225
DigiKey Part Number
13-CC0402KPX5R5BB225TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402KPX5R5BB225CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402KPX5R5BB225DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402KPX5R5BB225
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CC0402KPX5R5BB225 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)