CC0402GRNPO9BN510
DigiKey Part Number
13-CC0402GRNPO9BN510TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402GRNPO9BN510CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402GRNPO9BN510DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402GRNPO9BN510
Description
CAP CER 51PF 50V C0G/NPO 0402
Detailed Description
51 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
CC0402GRNPO9BN510 Models
Category
Voltage - Rated
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)