CC0402FRNPO8BN270 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
27 pF ±1% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CC0402FRNPO8BN270
DigiKey Part Number
13-CC0402FRNPO8BN270TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402FRNPO8BN270
Description
CAP CER 27PF 25V C0G/NPO 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CC0402FRNPO8BN270 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)