CC0201CRNPO8BN8R0
DigiKey Part Number
13-CC0201CRNPO8BN8R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0201CRNPO8BN8R0CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0201CRNPO8BN8R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0201CRNPO8BN8R0
Description
CAP CER 8PF 25V C0G/NP0 0201
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 pF ±0.25pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)