AF0402FR-076K04L
DigiKey Part Number
13-AF0402FR-076K04LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AF0402FR-076K04LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AF0402FR-076K04LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0402FR-076K04L
Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
6.04 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
AF0402FR-076K04L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)