AC0603FR-071K69L
DigiKey Part Number
13-AC0603FR-071K69LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0603FR-071K69LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0603FR-071K69LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603FR-071K69L
Description
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
1.69 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC0603FR-071K69L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)