AC0402CRNPO9BNR75
DigiKey Part Number
311-3256-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3256-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3256-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402CRNPO9BNR75
Description
CAP CER 0.75PF 50V C0G/NPO 0402
Detailed Description
0.75 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
AC0402CRNPO9BNR75 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)