AC0201FR-1327K4L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 4,065
Datasheet
27.4 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0201FR-1327K4L
DigiKey Part Number
13-AC0201FR-1327K4LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0201FR-1327K4L
Description
RES 27.4K OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)