AC0201FR-07240KL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AC0201FR-07240KL |
Description | RES SMD 240K OHM 1% 1/20W 0201 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 240 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AC0201FR-07240KL Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Ratings AEC-Q200 |
Tolerance | Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
Power (Watts) | Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm) |