AC0201DRNPO9BN8R0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 50,142
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
Taiyo Yuden
8 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
AC0201DRNPO9BN8R0
DigiKey Part Number
13-AC0201DRNPO9BN8R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0201DRNPO9BN8R0CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0201DRNPO9BN8R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0201DRNPO9BN8R0
Description
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0201
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)