5.0SMDJ36CA-AT/13
DigiKey Part Number
13-5.0SMDJ36CA-AT/13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-5.0SMDJ36CA-AT/13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-5.0SMDJ36CA-AT/13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ36CA-AT/13
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 86.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
86.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V