5.0SMDJ220A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
356V Clamp 14A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
5.0SMDJ220A/TR13
DigiKey Part Number
13-5.0SMDJ220A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ220A/TR13
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
246V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
356V