391KH20J-P7.5TB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
390 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
391KH20J-P7.5TB
DigiKey Part Number
13-391KH20J-P7.5TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
391KH20J-P7.5TB
Description
VARISTOR 390V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
275J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V