390KD14J-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
39 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
390KD14J-OTB
DigiKey Part Number
13-390KD14J-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
390KD14J-OTB
Description
VARISTOR 39V 2KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
43 V
Manufacturer
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
13J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
5100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
31 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
35 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
39 V