30KPA75A/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
119.4V Clamp 253.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA75A/B
DigiKey Part Number
13-30KPA75A/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-30KPA75A/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA75A/B
Description
TVS DIODE 75VWM 119.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
119.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
253.8A
Series
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.8V