301KH10-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
300 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
301KH10-OTB
DigiKey Part Number
13-301KH10-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
301KH10-OTB
Description
VARISTOR 300V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
330 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
40J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
330 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
190 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
250 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
270 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
300 V