2RP230L-8/TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2,702
Datasheet
TDK
In Stock: 181
Littelfuse Inc.
Gas Discharge Tube 230 V 20000A (20kA) ±20% 2 Pole Through Hole
2RP230L-8/TR
DigiKey Part Number
13-2RP230L-8/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RP230L-8/TR
Description
GDT 230V 20KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)
Manufacturer
YAGEO
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
230 V