180KH20J-OP7.5
DigiKey Part Number
13-180KH20J-OP7.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180KH20J-OP7.5
Description
VARISTOR 18V 3KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
18 V 3 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
21.6 V
Current - Surge
3 kA
Series
Energy
13J
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
28500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Varistor Voltage (Min)
15 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V