15KPA43CA/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
69.8V Clamp 216.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA43CA/B
DigiKey Part Number
13-15KPA43CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA43CA/B
Description
TVS DIODE 43VWM 69.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.8V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
216.3A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
48V