15KPA180CA/B
DigiKey Part Number
13-15KPA180CA/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-15KPA180CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA180CA/B
Description
TVS DIODE 180VWM 288.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
288.5V Clamp 52.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
288.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
52.3A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Voltage - Breakdown (Min)
201.1V