1.5KE6.8A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 1,163
Datasheet
10.5V Clamp 144.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE6.8A/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5KE6.8A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE6.8A/TR13
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
144.8A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V