1.5KE24CA/B
DigiKey Part Number
13-1.5KE24CA/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-1.5KE24CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE24CA/B
Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO201
Detailed Description
33.2V Clamp 45.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
45.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
33.2V