1.5KE12A/B | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 13-1.5KE12A/BCT-ND - Cut Tape (CT) 13-1.5KE12A/BTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE12A/B |
Description | TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO201 |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16.7V Clamp 91A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 91A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10.2V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 11.4V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 16.7V |