MHP650PS48-EF
DigiKey Part Number
MHP650PS48-EF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHP650PS48-EF
Description
AC/DC CONVERTER 48V 650W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4000 V
Packaging
Bulk
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.18" L x 4.00" W x 2.50" H (233.2mm x 101.6mm x 63.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output 1
13.5 A