AKM45US15 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 428
Datasheet
15V 48 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
AKM45US15
DigiKey Part Number
1470-4636-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AKM45US15
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 48W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AKM45US15 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.81" L x 2.02" W x 1.24" H (122.2mm x 51.3mm x 31.5mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
CB, CE, CSA, TUV, UL
Current - Output (Max)
3.2A
Standard Number
60601-1; 62368-1
Power (Watts)
48 W