830003044B
DigiKey Part Number
732-830003044B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
830003044B
Description
CRYSTAL 2.4576MHZ 30PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4576 MHz ±20ppm Crystal 30pF 600 Ohms HC-49/U
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
830003044B Models
Category
Load Capacitance
30pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
600 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
2.4576 MHz
Supplier Device Package
HC-49
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.531" (13.49mm)