MKS4F031003C00JI00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKS4F031003C00JI00 is not available
MKS4F031003C00JI00
DigiKey Part Number
1928-MKS4F031003C00JI00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4F031003C00JI00
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
160V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
250V