MKS4D041504D00KD00 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
TDK
TDK
Image for MKS4D041504D00KD00 is not available
MKS4D041504D00KD00
DigiKey Part Number
1928-MKS4D041504D00KD00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4D041504D00KD00
Description
CAP FILM 1.5UF 10% 100VDC RADIAL
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Voltage Rating - DC
100V