MKS4D023302A00MA00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Image for MKS4D023302A00MA00 is not available
MKS4D023302A00MA00
DigiKey Part Number
1928-MKS4D023302A00MA00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4D023302A00MA00
Description
CAP FILM 0.033UF 20% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
Automotive; DC Link, DC Filtering
Voltage Rating - DC
100V