MKP4G032204D00MSSD
DigiKey Part Number
1928-1554-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP4G032204D00MSSD
Description
CAP FILM 0.22UF 20% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MKP4G032204D00MSSD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
400V