MKP4G026802F00KSSD
DigiKey Part Number
1928-1552-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP4G026802F00KSSD
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MKP4G026802F00KSSD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.406" L x 0.224" W (10.30mm x 5.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V