WNS40H100C,127
DigiKey Part Number
1740-WNS40H100C,127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WNS40H100C,127
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 20A TO220E
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 20A Through Hole TO-220-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
710 mV @ 20 A
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-220E
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
20A