TYN30-600TFQ
DigiKey Part Number
1740-TYN30-600TFQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYN30-600TFQ
Description
SCR 600V 30A TO-220AB
Customer Reference
Detailed Description
SCR 600 V 30 A Standard Recovery Through Hole TO-220AB
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Off State (Max)
10 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
360A, 396A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Package / Case
TO-220-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.5 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - On State (It (AV)) (Max)
19 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
30 A