NXPS20H100C,127 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 635
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 16,501
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 99
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 10A Through Hole TO-220-3
TO-220-3
NXPS20H100C,127
DigiKey Part Number
1740-1268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXPS20H100C,127
Description
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
770 mV @ 10 A
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
4.5 µA @ 100 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A