BTA310-600C,127
DigiKey Part Number
BTA310-600C,127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA310-600C,127
Description
TRIAC 600V 10A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 10 A Through Hole TO-220AB
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Operating Temperature
125°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
10 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
85A, 93A