BT138-600,127
DigiKey Part Number
1740-1041-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT138-600,127
Description
TRIAC 600V 12A TO220AB
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 12 A Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BT138-600,127 Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Supplier Device Package
TO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
95A, 105A