BT137X-800E,127 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 767
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 55
In Stock: 0
Littelfuse Inc.
In Stock: 640
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 8 A Through Hole TO-220F
BT137X-800E,127
DigiKey Part Number
BT137X-800E,127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT137X-800E,127
Description
TRIAC SENS GATE 800V 8A TO220F
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
20 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Supplier Device Package
TO-220F
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
65A, 71A