BT134W-600D,115
DigiKey Part Number
1740-1014-2-ND - Tape & Reel (TR)
1740-1014-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT134W-600D,115
Description
TRIAC SENS GATE 600V 1A SC73
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Logic - Sensitive Gate 600 V 1 A Surface Mount SC-73
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
5 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1 A
Supplier Device Package
SC-73
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
10A, 11A