SFW10S-2STME1LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5831-SFW10S-2STME1LFTR-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | FCI Deutschland GmbH |
Manufacturer Product Number | SFW10S-2STME1LF |
Description | CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Height Above Board 0.209" (5.30mm) |
Manufacturer FCI Deutschland GmbH | Contact Material Phosphor Bronze |
Series | Contact Finish Tin |
Packaging Tape & Reel (TR) | Housing Material Thermoplastic, Glass Filled |
Part Status Active | Actuator Material Thermoplastic, Glass Filled |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Zero Insertion Force (ZIF) |
Mounting Type Surface Mount | Voltage Rating 100V |
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Number of Positions 10 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Current Rating (Amps) 1A |
Termination Solder | Housing Color Brown |
FFC, FCB Thickness 0.33mm | Mating Cycles 20 |