UPS1V330MDD1TD | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 493-11412-3-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UPS1V330MDD1TD |
Description | CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UPS1V330MDD1TD Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 27.2 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 160 mA @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Impedance 1.5 Ohms |
Capacitance | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can |